Rotary shaft seal OAS-40X56X8-NBR
Part number : OAS-40X56X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X56X8-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (22 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X35X7-NBR
Deep groove ball bearing - 16008 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 16008
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    16  G
  • PACKAGING
    1
Description