Rotary shaft seal OAS-29X38X7-NBR90
Part number : OAS-29X38X7-NBR90
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-29X38X7-NBR90  has an inner diameter of 29 mm, an outer diameter of 38 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - MR22378-LLB-ENDURO ENDURO
spec_icon
DEEP GROOVE BALL BEARING MR22378-LLB-ENDURO
Oil filled plain bronze bush - BMG22-27-35 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BMG22-27-35
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    29  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description