Rotary shaft seal OAS-27X47X10-FPM
Part number : OAS-27X47X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-27X47X10-FPM  has an inner diameter of 27 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  10 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
Deep groove ball bearing - 6006-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6006-SKF
Rotary shaft seal - OAS-20X47X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X47X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description