Rotary shaft seal OAS-17X32X7-FPM
Part number : OAS-17X32X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-17X32X7-FPM  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 32 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  49 parts in stock (21 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6302-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6302-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-8 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-8
Rotary shaft seal - CD-13X19X3-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-13X19X3-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    32  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    9  G
  • PACKAGING
    1
Description