Rotary shaft seal OAS-17X29X5-NBR
Part number : OAS-17X29X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-17X29X5-NBR  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 29 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-15 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-15
Rotary shaft seal - OAS-11.60X24X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-11.60X24X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    29  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description