Rotary shaft seal OAS-17X28X6-FPM
Part number : OAS-17X28X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-17X28X6-FPM  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  46 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-SKF
Rotary shaft seal - OAS-17X35X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X35X8-FPM
Bearing inner race - IR25-29-30-INA INA
BEARING INNER RACE IR25-29-30-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description