Rotary shaft seal OAS-17X28.60X7-NBR
Part number : OAS-17X28.60X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-17X28.60X7-NBR  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 28.6 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  11 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 29675-29620 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 29675-29620
Rotary shaft seal - OAS-17.46X28.57X6.35-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17.46X28.57X6.35-NBR
Bearing inner race - LRT10011040-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRT10011040-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28.6  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
Description