Rotary shaft seal OAS-17X27X7-FPM
Part number : OAS-17X27X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-17X27X7-FPM  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 27 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  12 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16003-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 16003-SKF
Rotary shaft seal - OAS-15X25.5X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-15X25.5X7-FPM
Oil filled plain bronze bush - BNZ28-33-40 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ28-33-40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    27  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description