Rotary shaft seal OAS-16X28.58X7-NBR
Part number : OAS-16X28.58X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-16X28.58X7-NBR  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 28.58 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X47X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X47X7-NBR
Deep groove ball bearing - 61901-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 61901-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ28-33-40 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ28-33-40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28.58  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description