Rotary shaft seal OAS-140X170X12-NBR
Part number : OAS-140X170X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-140X170X12-NBR  has an inner diameter of 140 mm, an outer diameter of 170 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  44 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-140 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-140
Rotary shaft seal - OAS-150X180X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-150X180X12-NBR
Deep groove ball bearing - 61928-ZEN ZEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 61928-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    140  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    170  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    135  G
  • PACKAGING
    1
Description