Rotary shaft seal OAS-140X170X10-NBR
Part number : OAS-140X170X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-140X170X10-NBR  has an inner diameter of 140 mm, an outer diameter of 170 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-115X140X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-115X140X10-NBR
Self aligning roller bearing - 22310-E-SKF SKF
SELF ALIGNING ROLLER BEARING 22310-E-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    140  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    170  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    122  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description