Rotary shaft seal OAS-140X160X15-NBR
Part number : OAS-140X160X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-140X160X15-NBR  has an inner diameter of 140 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - B22-19-C3-NSK NSK
DEEP GROOVE BALL BEARING B22-19-C3-NSK
Bearing inner race - IR125-140-26 GEN
BEARING INNER RACE IR125-140-26
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    140  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    125  G
  • PACKAGING
    1
Description