Rotary shaft seal OAS-13X24X7-NBR
Part number : OAS-13X24X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-13X24X7-NBR  has an inner diameter of 13 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (about 1 hour ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-14X24X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-14X24X7-NBR
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
Drawn cup needle roller bearing - 8E-HKS-13.50X19X12-2PX2-5K-NTN NTN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING 8E-HKS-13.50X19X12-2PX2-5K-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    13  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description