Rotary shaft seal OAS-12X20X5-FPMSS
Part number : OAS-12X20X5-FPMSS
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-12X20X5-FPMSS  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 5 mm. It is made of FPMSS.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6002-2Z-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6002-2Z-SKF
Rotary shaft seal - KC-9.50X16X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL KC-9.50X16X4-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    FPMSS
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description