Rotary shaft seal OAS-110X130X12-FPM
Part number : OAS-110X130X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-110X130X12-FPM  has an inner diameter of 110 mm, an outer diameter of 130 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Self aligning roller bearing - 22218E-SKF SKF
SELF ALIGNING ROLLER BEARING 22218E-SKF
Lock nut - KM6-INOX GEN
LOCK NUT KM6-INOX
Rotary shaft seal - OAS-115X140X12-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-115X140X12-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    110  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    130  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    104  G
  • PACKAGING
    1
Description