Rotary shaft seal OA-85X100X9-NBR
Part number : OA-85X100X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-85X100X9-NBR  has an inner diameter of 85 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-55 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-55
Tapered roller bearing - 33013-FAG FAG
TAPERED ROLLER BEARING 33013-FAG
Rotary shaft seal - OAS-85X100X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-85X100X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    85  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    38  G
  • PACKAGING
    1
Description