Rotary shaft seal OAS-85X100X10-NBR
Part number : OAS-85X100X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-85X100X10-NBR  has an inner diameter of 85 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-3-INOX GEN
BALL BA-3-INOX
3 3
Rotary shaft seal - OAS-85X100X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-85X100X10-FPM
Deep groove ball bearing - 60-32-2RS-ZEN ZEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 60-32-2RS-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    85  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    38  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description