Rotary shaft seal OA-80X100X13-NBR
Part number : OA-80X100X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-80X100X13-NBR  has an inner diameter of 80 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  31 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-32X45X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-32X45X10-NBR
Tapered roller bearing - 30213 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30213
Oil filled plain bronze bush - BNZ12-16-25 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ12-16-25
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    80  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    53  G
  • PACKAGING
    1
Description