Rotary shaft seal OA-62X95X10-NBR
Part number : OA-62X95X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-62X95X10-NBR  has an inner diameter of 62 mm, an outer diameter of 95 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  22 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Housed bearing - 4 bolts - UCFC210 GEN
HOUSED BEARING - 4 BOLTS UCFC210
Thrust washer - AS5070 GEN
THRUST WASHER AS5070
Rotary shaft seal - OAS-62X90X13-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-62X90X13-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    62  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    95  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    57  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description