Rotary shaft seal OA-54X72X5-NBR
Part number : OA-54X72X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-54X72X5-NBR  has an inner diameter of 54 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  24 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BB-54X72X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-54X72X12-NBR
PAP bush - PAP1420-P10-KS KS
PAP BUSH PAP1420-P10-KS
Tapered roller bearing - 32206-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32206-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    54  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description