Rotary shaft seal OA-42X55X7-FPM
Part number : OA-42X55X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-42X55X7-FPM  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  13 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32005-X-Q-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32005-X-Q-SKF
Rotary shaft seal - OAS-32X52X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-32X52X7-FPM
E-clip - E-CLIP-8 GEN
E-CLIP E-CLIP-8
8 8
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description