Rotary shaft seal OA-42.860X57.150X7.930-NBR
Part number : OA-42.860X57.150X7.930-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-42.860X57.150X7.930-NBR  has an inner diameter of 42.86 mm, an outer diameter of 57.15 mm and a thickness of 7.93 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 1985-1922-ASFERSA ASFERSA
TAPERED ROLLER BEARING 1985-1922-ASFERSA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42.86  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    57.15  MM
  • THICKNESS
    7.93  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description