Rotary shaft seal OA-40X72X12-FPM
Part number : OA-40X72X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X72X12-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  16 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 639197 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 639197
Rotary shaft seal - OAS-115X140X12-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-115X140X12-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    54  G
  • PACKAGING
    1
Description