Rotary shaft seal OA-40X60X10-FPM
Part number : OA-40X60X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-40X60X10-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  3 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-55X72X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-55X72X10-FPM
Oil filled plain bronze bush - BNZ40-45-40 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ40-45-40
Deep groove ball bearing - 6208-FAG FAG
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-FAG
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description