Rotary shaft seal OA-55X72X10-FPM
Part number : OA-55X72X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-55X72X10-FPM  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  14 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6308-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6308-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-112-0-0 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-112-0-0
4 4
Rotary shaft seal - OAS-55X72X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X72X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
Description