Rotary shaft seal OA-38X60X12-NBR
Part number : OA-38X60X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-38X60X12-NBR  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  11 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-2RS1-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-2RS1-C3-SKF
Hydraulic seal - UTL-50X60X7.50-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UTL-50X60X7.50-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    29  G
  • PACKAGING
    1
Description