Rotary shaft seal OA-19.05X28.57X6.35-FPMSS
Part number : OA-19.05X28.57X6.35-FPMSS
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-19.05X28.57X6.35-FPMSS  has an inner diameter of 19.05 mm, an outer diameter of 28.57 mm and a thickness of 6.35 mm. It is made of FPMSS.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-19.05X28.57X6.35-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-19.05X28.57X6.35-FPM
Bearing inner race - IR12-16-22 GEN
BEARING INNER RACE IR12-16-22
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    19.05  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28.57  MM
  • THICKNESS
    6.35  MM
  • MATERIAL
    FPMSS
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description