Rotary shaft seal DC-30X50X10-NBR
Part number : DC-30X50X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DC-30X50X10-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (9 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
Deep groove ball bearing - 6309 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6309
Rotary shaft seal - BC-40X56X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-40X56X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DC
  • WEIGHT
    32  G
  • PACKAGING
    1
Description