Rotary shaft seal BC-40X56X10-NBR
Part number : BC-40X56X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-40X56X10-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6209-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6209-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-40 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-40
Rotary shaft seal - DC-30X50X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DC-30X50X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description