Rotary shaft seal DB-45X62X10-NBR
Part number : DB-45X62X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DB-45X62X10-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ35-45-45 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ35-45-45
Tapered roller bearing - 30204 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30204
Rotary shaft seal - DB-35X52X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DB-35X52X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DB
  • WEIGHT
    43  G
  • PACKAGING
    1
Description