Rotary shaft seal DB-35X52X10-NBR
Part number : DB-35X52X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference DB-35X52X10-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  11 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-35 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-35
Speedi-Sleeve - 99139-SKF SKF
SPEEDI-SLEEVE 99139-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    DB
  • WEIGHT
    36  G
  • PACKAGING
    1
Description