Rotary shaft seal CK-60X80X12-NBR
Part number : CK-60X80X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CK-60X80X12-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6006-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6006-SKF
Bearing inner race - IR20-25-20 GEN
BEARING INNER RACE IR20-25-20
Rotary shaft seal - CK-70X90X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL CK-70X90X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CK
  • WEIGHT
    46  G
  • PACKAGING
    1
Description