Rotary shaft seal CK-17X28.58X7-NBR
Part number : CK-17X28.58X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CK-17X28.58X7-NBR  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 28.58 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (13 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ17-25-25 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ17-25-25
Rotary shaft seal - OAS-17X28.60X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X28.60X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28.58  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    CK
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description