Rotary shaft seal CD-35X45X4-FPM
Part number : CD-35X45X4-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CD-35X45X4-FPM  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 4 mm. It is made of FPM.
  15 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X32X4-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X32X4-FPM
Deep groove ball bearing - S61705-ZZ-ZEN ZEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING S61705-ZZ-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    CD
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description