Rotary shaft seal CC-58X92X10-NBR
Part number : OAS-58X92X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference CC-58X92X10-NBR  has an inner diameter of 58 mm, an outer diameter of 92 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  13 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock washer - MB9-SKF SKF
LOCK WASHER MB9-SKF
Rotary shaft seal - OA-60X92X11-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-60X92X11-NBR
Tapered roller bearing - 30209-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30209-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    58  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    92  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    56  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description