Rotary shaft seal OA-60X92X11-NBR
Part number : OA-60X92X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-60X92X11-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 92 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock washer - MB9-SKF SKF
LOCK WASHER MB9-SKF
Rotary shaft seal - OAS-58X92X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-58X92X10-NBR
Tapered roller bearing - 30209-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30209-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    92  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    59  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description