Rotary shaft seal BD-6X12X2-NBR
Part number : BD-6X12X2-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BD-6X12X2-NBR  has an inner diameter of 6 mm, an outer diameter of 12 mm and a thickness of 2 mm. It is made of NBR.
  36 parts in stock (20 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP1415-P10 GEN
PAP BUSH PAP1415-P10
Rotary shaft seal - CD-6X12X2-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-6X12X2-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    6  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    12  MM
  • THICKNESS
    2  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BD
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description