Rotary shaft seal BC-69X85X10-NBR
Part number : BC-69X85X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-69X85X10-NBR  has an inner diameter of 69 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (21 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-22 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-22
Rotary shaft seal - BC-63X80X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-63X80X12-NBR
Tapered roller bearing - 33110-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 33110-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    69  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description