Rotary shaft seal BC-60X75X8-NBR
Part number : BC-60X75X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-60X75X8-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (11 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-60X75X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-60X75X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6012-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6012-SKF
Bearing inner race - IR60-68-35 GEN
BEARING INNER RACE IR60-68-35
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description