Rotary shaft seal BC-45X62X8-NBR
Part number : BC-45X62X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-45X62X8-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  26 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - BK2526-A-INA INA
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING BK2526-A-INA
Lock washer - MB08 GEN
LOCK WASHER MB08
Rotary shaft seal - DC-35X52X9-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DC-35X52X9-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
Description