Rotary shaft seal BC-40X80X13-NBR
Part number : BC-40X80X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-40X80X13-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6308-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6308-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-80 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-80
Rotary shaft seal - BC-60X85X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-60X85X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    55  G
  • PACKAGING
    1
Description