Rotary shaft seal BC-35X55X11-NBR
Part number : BC-35X55X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-35X55X11-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (14 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-35X55X11-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X55X11-NBR
Deep groove ball bearing - 6205-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-SKF
Ball - BA-6.35-INOX-AISI420 GEN
BALL BA-6.35-INOX-AISI420
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description