Rotary shaft seal BC-17X33X7-FPM
Part number : BC-17X33X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-17X33X7-FPM  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 33 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  32 parts in stock (about 1 hour ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-6 GEN
BALL BA-6
6 6
Rotary shaft seal - OAS-17X33X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X33X7-NBR
Deep groove ball bearing - 16004-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 16004-C3-SKF
  • OUTSIDE DIAMETER
    33  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • WEIGHT
    9  G
Description