Rotary shaft seal OAS-17X33X7-NBR
Part number : OAS-17X33X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-17X33X7-NBR  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 33 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (9 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6303-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6303-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-18 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-18
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    33  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description