Rotary shaft seal BC-15X29.60X4-NBR
Part number : BC-15X29.60X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-15X29.60X4-NBR  has an inner diameter of 15 mm, an outer diameter of 29.6 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ6-8-8 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ6-8-8
Rotary shaft seal - OAS-12X20X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X20X5-NBR
Deep groove ball bearing - B15-69-T1XDDW1NCXCE-NSK NSK
DEEP GROOVE BALL BEARING B15-69-T1XDDW1NCXCE-NSK
  • OUTSIDE DIAMETER
    29.6  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • WEIGHT
    4  G
Description