Rotary shaft seal BC-130X160X15-NBR
Part number : BC-130X160X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-130X160X15-NBR  has an inner diameter of 130 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  11 parts in stock (about 1 hour ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 37425-37625-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 37425-37625-TIMKEN
Rotary shaft seal - BC-130X160X14-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-130X160X14-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    130  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    136  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description