Rotary shaft seal BB-68X78X7-NBR
Part number : BB-68X78X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-68X78X7-NBR  has an inner diameter of 68 mm, an outer diameter of 78 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  41 parts in stock (9 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM07 GEN
LOCK NUT KM07
Rotary shaft seal - BB-60X70X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-60X70X7-NBR
Thrust roller bearing - 81108-TN-ZEN ZEN
THRUST ROLLER BEARING 81108-TN-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    68  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    78  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description