Rotary shaft seal BB-60X70X7-NBR
Part number : BB-60X70X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-60X70X7-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (22 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP6540-P10 GEN
PAP BUSH PAP6540-P10
Penetrant  - AEROSOL-200ML-WD40 WD40
PENETRANT AEROSOL-200ML-WD40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
Description