Rotary shaft seal BB-30X40X6-NBR
Part number : BB-30X40X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-30X40X6-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  21 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BC-27X37X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-27X37X5-NBR
Rod end SA - BEM12-60-501-DURBAL DURBAL
ROD END SA BEM12-60-501-DURBAL
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description