Rotary shaft seal BB-28X45X8-NBR
Part number : BB-28X45X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-28X45X8-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (19 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28X45X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X45X8-NBR
Tapered roller bearing - 30209-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30209-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ40-45-30 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ40-45-30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
Description